Болката често се подценява при малки деца, които според възрастта, обикновено я описват неточно. Особено трудно е тя да бъде разпозната при новородени, тъй като езикът на тялото им е единственият индикатор. Признаци за болка могат да бъдат промяната на изражението, защитното поведение при докосване, пищенето и плачът.
Как и от каква възраст децата започват да изпитват болка?
Болката ни съпътства през целия живот. Болката при децата често е причинена от наранявания, главоболие, оплаквания свързани с растежа и корема. Но децата започват да изпитват болка доста по-рано – още в утробата на майката.
Вече е добре установено от учените и специалистите по неврология, че още преди раждането нервната система е достатъчно развита, за да предава сигнали за болка. Невронните структури, необходими за възприемане на болката, са развити от 30-тата седмица на бременността.
При малките деца често болката се усеща в корема, затова дете с възпаление на гърлото може да се оплаче от коремна болка. В училищна възраст възприемането на болката при децата е подобно на това при възрастните.
Обикновено с времето родителите се научават да интерпретират правилно сигналите за болка на своите деца и да забелязват бързо дали детето им е добре или се бори с болезнена инфекция например. В трудни случаи опростените валидирани вербални и/или зрителни скали за оценка на болката могат да помогнат на детето да опише вида и интензивността на болката.
Изразяване на болката при деца
Как кърмачетата и децата изразяват или описват интензитета на болката според тяхната възраст.
6-18 месеца:
Кърмачетата и децата започват да се страхуват от болката, например болка от иглата при имунизация. Това поведение също така показва развитие на болкова памет. В тази възраст кърмачетата и децата започват да локализират болката. Децата започват да използват думата „боли“ или други подобни думички като „ох“ и т.н. В тази възраст децата могат да бъдат вербално агресивни, да плачат непрестанно и да предпазват нараненото място.
До 6 години:
Децата вече започват да описват болката. Тъй като когнитивното и емоционално развитие на децата може да варира значително, професионалисти и родители трябва да се научат да разчитат как детето изразява болката, какво е неговото поведение и да слушат внимателно как детето описва болката.
Деца на 3-годишна възраст могат да определят болката с помощта на валидирани вербални и/или визуални скали и стандартизирани въпросници за болка. Но преди използването на тези въпросници е важно да се уверите, че особено децата между 3 и 6 години могат да предоставят информация за локализация, вид и сила на болката.
7-10 години:
Децата в училищна възраст могат подробно да опишат болката, която изпитват. Те често избягват да движат болезнените области и имат мускулна ригидност, като стискат юмруци, зъби или сбръчкават чело. Като стават по-логични и разумни в мисленето си, децата започват да различават нивата на болката. Тъй като децата от тази възраст са по-склонни да спазват правила, те често реагират добре на подходи за справяне с болезнени моменти.
>11 години:
Юношите са способни на абстрактно мислене и разбират причинно-следствените връзки. При болезнени ситуации младежите могат да реагират на болка подобно на възрастните, но понякога те могат да покажат и незряло поведение.
Как се установява интензитетът на болката при деца?
Разработени са няколко скали за оценка на болката чрез изражението на лицето, предназначени за деца, които нямат вербалните умения да обяснят как техните симптоми ги карат да се чувстват. Те се използват от педиатрите.
Една от тях е скалата за оценка на болката чрез изражението на лицето на Уонг-Бейкър, предназначена за деца на и над 4 години. Децата избират картинка на лице, което отговаря на тяхното усещане за болка. Всяко лице е свързано с определено място в скалата, започвайки с усмивка за “много щастлив(а)/няма болка” до плачещо лице за “възможно най-силната болка, която можете да си представите”.
Дадена е примерна скала за болката, използвана от лекарите при деца на възраст над 4 години:
0 много щастлив(а)/няма болка;
1 боли малко;
2 боли малко повече;
3 боли още повече;
4 боли много повече;
5 боли, колкото можете да си представите (не е необходимо детето да плаче, за да изпитва това ниво на болка).